ראשי->אינטרנט->הורדות באינטרנט
 

רד ממני… קצת על הורדות ברשת


  

הורדה מהרשת נקראת בשם Download , וזו בעצם העתקת קבצים ממחשב מרוחק.
העלאה, Upload , זו שליחת קבצים למחשב מרוחק.


נתחיל להוריד?

דבר ראשון, הכן מראש תיקיה לכל הדברים שאתה מוריד.
לחץ לחיצה כפולה על המחשב שלי.
לחץ לחיצה כפולה על הדיסק הקשיח ( האות :C ).
פתח את קובץ, בחר בחדש, תיקיה, הקלד שם מסוים ו- Enter .

סיימנו בהכנת התיקיה, עתה נתחיל להוריד.
בכדי להוריד תמונה/ עמוד מסוים, אתה צריך לשמור את עמוד ה- Web ולחכות עד שהעמוד ייטען/ ירד.
קודם כל הגע אל העמוד/ תמונה רצויה.
כאשר העכבר על התמונה, לחץ על המקש הימני ובחר באופציה Save As או אם זה תמונה Save As Image .


בפניך תופיע תיבת ה- Save As, בחר בתיקיה שהכנת מראש ולחץ על שמור.הורדת קבצים… לחץ על הקישור המתאים. תפתח תיבת ה- Save As , בחר בתיקיה ושמור.

תוכנות בחינם - מה זה? מאיפה?


כיום, אפשר למצוא (אם יודעים איך) באינטרנט מבחר מדהים של תוכנות חינם...אם רק יודעים איך לחפש.

 בואו נדבר קצת על עקרונות החינם באינטרנט, כי אי הבנה בסיסית של העניין גורמת לפגיעה רבה בכותבי תוכנה, וזה חבל.

לרבים, וביניהם אנשי מחשב ותיקים, נראה כי כל תוכנה שאפשר להוריד באינטרנט, היא אוטומטית תוכנת חינם, וזה לא נכון אלא בדיוק להפך. יש באינטרנט אלפי תוכנות שאפשר להוריד ללא תשלום, אבל רובן הגדול הן אינן תוכנות חינם.

המושג הראשון שנכיר זה "Freeware". מילה זו היא שילוב של המילה FREE (חינם) ו ­Ware , שזה קיצור של Software (תוכנה). כאשר מתכנת בונה תוכנה, הוא יכול להגדירה כתוכנת פריוור אם הוא רוצה. תוכנת פריוור היא תוכנה שאפשר לעשות איתה מה שרוצים, חוץ מלמכור אותה למישהו אחר. אפשר להוריד כמה שרוצים, להתקין את זה בכל מקום, בעבודה או בבית ולעשות בה אפילו שימוש מסחרי בעבודה.  תוכנות כאלו יש הרבה, אבל לא הרבה כמו שרבים חושבים.

הסוג השני הוא ShareWare .

מילה זו היא שילוב של סופטוור ו-שייר, שזה שיתוף. תוכנה שיתופית היא תוכנה שנכתבה למטרת רווח כלכלי ונמכרת בכסף, אבל צורת ההפצה שלה היא על ידי הורדה ללא תשלום במקום על ידי מכירה בחנויות. המוריד לא משלם כלום ואמור להתקין את התוכנה, לבחון אם היא מתאימה לצרכיו, ואם כן, לשלם בעבורה. אם לא - להסיר אותה מהמחשב שלו. לרוב נקבע פרק זמן מסוים שלאחריו צריך המשתמש להסיר את התוכנה או לשלם עבורה.

הסוג השלישי הוא התוכנה המסחרית, שאותה קונים בחנות בקופסא או באינטרנט (ואז,לאחר שמשלמים, אפשר להוריד אותה אליך למחשב).

תוכנה מסחרית ותוכנת פריוור זה מושג דיי פשוט ולאף אחד אין בעיה מיוחדת איתו. מושג השיירוור הוא קצת יותר מסובך והציבור דיי מתעלל בתוכנות אלו - הרבה אנשים חושבים שזה לגמרי בחינם משתמשים בזה בלי חשבון. יש אפילו כמה חברות שאספו תוכנות כאלה על תקליטור אחד ומוכרים אותו כאילו זו תוכנה מסחרית. כל זה הוליד כמה תת-סוגים אחרים של תוכנה:

CrippleWare הוא תת-סוג של שיירוור שבו חלק מסוים מהיכולות מבוטל או מנוטרל בצורה כזו שגם משתמש שהוריד את התוכנה מהאינטרנט לא יוכל להשתמש בה לנצח. תוכנות כאלה יפעלו בצורה חלקית או למשך זמן מוגבל ואז יפסיקו לעבוד אלא אם המשתמש ייתן לתוכנה מספר סידורי מיוחד שאותו הוא ירכוש מיצרן התוכנה. הודעת השגיאה המופיעה כאשר נגמר הזמן המוגבל של התוכנה:

הבעיה עם שיטה זו היא שנוצרו המון אתרים שמציעים לכל דורש מספרים סידוריים לתוכנות שיירוור ללא תשלום.
DemoWare הוא סוג כזה שלתוכנות שמבוסס על תוכנה מסחרית, אבל נועדו למטרת הדגמה בלבד כדי לשכנע את הצרכן לרכוש את התוכנה המלאה. תוכנה כזו תהיה בדרך כלל מאוד דומה לתוכנה המסחרית, אבל עם חלקים מסוימים חסרים או מבוטלים - למשל, יכולת שמירת מסמכים או הדפסה מבוטלות או תאריך תפוגה משולב וכדומה.

להבדיל מ-Crippleware , בתוכנת DemoWare אי אפשר לבטל את המגבלות או את תאריך התפוגה על ידי מספר סידורי. סוג זה של תוכנות נוצר בגלל כל אותם אתרים שמציעים מספרים סידוריים...זו כבר לא הגנה טובה מספיק.

אם נרצה לחפש תוכנה בחינם, נוכל למצוא כאלה כמויות של תוכנות כאלה, שנלך לגמרי לאיבוד. רק בתחום תוכנות עיבוד התמונה, למשל, נוכל למצוא יותר מעשרים תוכנות שונות בחינם, ועוד כמאה תוכנות שיירוור,קריפלוור ודמווור. לפני שאנחנו מתחילים לטייל באינטרנט, כדאי להחליט מה אנחנו רוצים ואז לחפש. האתר :www.shareware.com הוא דוגמא לאתר בו ניתן למצוא תכנות שיירוור רבות (פירוט על האתר בהמשך):

אם אנחנו רוצים ללכת על משהו חינמי או שיירוור, כדאי לזכור כי הרבה תוכנות מסוגים אלו נכתבות על ידי מתכנתים חובבנים או אפילו רשלנים ולפעמים יש מחיר מסוג אחר לשלם עבור זה - בצורת תוכנה לא אמינה או שאינה תומכת בכל דבר. בנוסף כדאי לזכור כי ישנן תוכנות שיירוור שלא מיידעות אותך בצורה ברורה לגבי תקופת השימוש והמחיר ואתה עלול להיתקע עם תוכנה שלא מתפקדת, אחרי שכבר הורדת והתקנת אותה ואפילו התרגלת אליה. יש תוכנות שעולות 10 דולר, ואז זה לא נורא פשוט לשלם וזהו, ויש תוכנות שעולות 100 דולר, ואז זה כבר כואב ובעייתי.

אם אנו רוצים ללכת על משהו בחינם לחלוטין, כדאי להתחיל מהאתר http://www.nonags.com.

 

אתר זה מציע מאגר גדול מאוד של תוכנות המוגדרות, כשמו, כלא-מנדנדות (כלומר, לא דורשות ממך לשלם כלום). יש לאותו אתר גם מדור תוכנות שיירוור, אבל למי שרוצה, יכול לעיין רק בחלק החינמי. האתר קצת מטרטר אותך בשביל זה, אז כאן יש קישור מקוצר...

באתר עצמו התוכנות מסודרות לפי שלוש קטגוריות ראשיות, ובתוכן 54 קטגוריות משנה כגון "צעצועים כיפים" ו - "כלי אנטי-וירוס". בדף הראשי של האתר אפשר לראות את התוכנות החדשות ביותר בשלושת השבועות האחרונים וגם את התוכנות הכי מבוקשות. תמורת כ-מאה שקלים אפשר להזמין סט של שני תקליטורים עם כמעט כל התוכנות שהם מציעים.

המון פורטלים ישראלים מציעים שירותי הורדת תוכנות, לדוגמא האתר נענע-www.nana.co.il


למי שרוצה לחפש במאגר קצת יותר גדול, כדאי לחפש באתר http://www.shareware.com/ של חברת Cnet , שם יש מבחר הרבה יותר גדול של תוכנות, מחולקות לפי סוגים. באתר זה נוכל למצוא תוכנות גם למחשבים אחרים או מערכות הפעלה אחרות כמו מקינטוש, לינוקס, ומחשבי כף יד. התוכנות מסווגות בעמוד הראשי לפי 11 קטגוריות ראשיות, שכל אחת מהן מתפצלת לעוד 10 קטגוריות נוספות בערך - סה"כ כ-130 קטגוריות.

בתוך כל קטגוריה תקבל רשימה של תוכנות שעלולה להכיל מאות פריטים, ואז אפשר לבקש לסדר אותם לפי מערכת ההפעלה או לפי המחיר (חינם, שיירוור או דמו). יש גם מידע נוסף כמו מה המשתמשים האחרים חושבים על התוכנה, כמה הורידו אותה, מה גודלה ותיאור קצר  שלה.

יש כמה אתרים המציעים תוכנות מצורה מצומצמת יותר שעוזרת למצוא משהו בתחום ספציפי, לדוגמא משחקים:

אתר מבוקש בתחום הוא  HappyPuppy.  אתר זה מציע כמעט כל מה שאפשר לרצות בתחום המשחקים - החל מגרסאות הדגמה ועד משחקי פריוור, הדרכות כיצד לפתור משחקים, חוות דעת על משחקים, קיצורי דרך ו-"צ'יטים" (דרכים לרמות במשחק כדי להקל על השחקן) ועוד. אפשר למצוא מידע גם על משחקים של מכונות משחק דוגמת פלייסטיישן וחומרה למשחקים (סוגים של ג'ויסטיקים, הגאים לנהיגה ועוד).

למי שמחפש תוכנות בתחום של התקשורת, רשתות ואינטרנט, קיים אתר ותיק מאוד השם טוקאוז.

טוקאוז זה ראשי תיבות של "האוסף האולטימטיבי של תוכנות תקשורת" באנגלית. אתרזה הוא אחד הותיקים ברשת ומציע המון תוכנות ספציפיות לתחום התקשורת, החל מדפדפנים ועד שרתי אינטרנט מלאים. מעל 100 קטגוריות מוצגות בבת אחת ללא פיצול מבלבל, וכך קל למצוא מה שרוצים, אבל כאשר נכנסים לקטגוריה מסוימת, התוכנות מוצגות לפי סדר אלפביתי שעלול לבלבל. שימו לב לכך שיש צורך להיכנס לאחד מתוך כמה עשרות אתרי "מראה" שלהם ברחבי העולם. גם בארץ קיימים כמה אתרי מראה כאלה, והם מהירים למדי. אתר מראה, למי שלא מכיר, הוא העתק מושלם של האתר המקורי מחו"ל, שמועתק על ידי חברה מסוימת כשירות ללקוחותיה. אצלנו, למשל, נטויז'ן עשתה עותק של טוקאוז עבור לקוחותיה.

גם בשבילנו הישראלים קיים אתר מיוחד המכיל תוכנות ישראליות.

אתרFreeware.co.il מציע מבחר לא גדול במיוחד של תוכנות, אבל כולן בחינם ובסופו של דבר מדובר באתר הגדול מסוגו בארץ. יש שם שבע קטגוריות ובסך הכל קצת יותר ממאה וחמישים תוכנות שונות.

כאשר הינך מוריד תכנה המחשב שואל האם תרצה להריץ אותה מהיכן שהיא נמצאת או לשמור אותה בדיסק הקשיח. בחר את אופציית השמירה בדיסק:


יש אתר מיוחד ומדהים המציע מבחר אינסופי של רקעים לחלונות, שיכולים לשמש גם כשומר מסך. חברתWebShots כתבה תוכנה קצרה, פשוטה וחינמית המסוגלת להחליף את הרקע של חלונות באופן אוטומטי וגם לשמש כשומר מסך סימפטי מאוד על ידי החלפת התמונה כל כמה שניות. אפשר להגדיר לתוכנה כל כמה זמן להחליף את התמונה על המסך ובשומר המסך - אלו זמנים נפרדים. אבל הדבר החשוב ביותר - אפשר להוריד מהאתר שלהם ללא תשלום מבחר של עשרות אלפי תמונות שלהם, באיכות מדהימה. יש להם גם אזור שבו משתמשים רגילים כמוני וכמוך מעלים תמונות משלהם וכך המבחר גדל למאות אלפי תמונות - כולן בחינם. אפשר אפילו להכניס לתמונה תמונות שלך - של המשפחה, הילדים, חיות הבית או אפילו האולטראסאונד של הנכדה.

.שלום, אורח
מהו האינטרנט
כיצד מתחברים?
יצירת חיגן
מהו דפדפן?
כתובת אינטרנט
חיפוש באינטרנט
הורדות באינטרנט
שאלות לתרגול
מהו דוא"ל?
פתיחת דוא"ל
שיחות ברשת
קניה באינטרנט
שאלות לתרגול
תוכנות חינם
MSN
ICQ
התקנת ADSL
מודם כבלים
כל הזכויות שמורות למערכות מידע אית“ן©