ראשי->אינטרנט->שיחות ברשת
 

קדימה! בוא נתחיל לשוחח!

עם הזמן, מתרבות האפשרויות לשוחח ולהיפגש עם אנשים אחרים דרך האינטרנט. זה מתחיל בדואר האלקטרוני וממשיך בשירותי צ'אט - שיחה טקסטואלית אונליין בין משתמשים ברשת. לדוגמא- שירות IRC המוכר, ICQ, שיחות קוליות ואפילו שיחה בין מחשב לטלפון רגיל בחו"ל, שיחות וידאו עם תמונה והיד עוד נטויה.

שירות IRC הוא ותיק ושימושי מאוד - הוא מורכב מרשת ענקית של שרתי אינטרנט המארחים אצלם "חדרי שיחה" או "ערוצים" שלכל אחד מהם יכולים להתחבר אדם אחד או יותר ללא הגבלה. בשרת IRC ממוצע יש כעשרים אלף ערוצים (חלקם לא פעילים) ומאות אלפי משתמשים. ניתן להתחבר לכמה ערוצים בו זמנית. את ההשתתפות מבצעים באמצעות תוכנת תקשורת, כאשר הנפוצה ביותר נקראת MIRC. זוהי תכנה מלאה בפונקציות ואפשרויות ומאוד ידידותית למשתמש. נתין להוריד אותה בקלות דרך האתר www.mirc.com.
כדי להתחבר לערוצים יש להוריד את התוכנה ולהפעילה.

הפעלת התכנית MIRC לאחר ההורדה, והשימוש בתכנה:

MIRC מציגה בפניך מיד עם ההפעלה חלון בו עליך למלא פרטים אישיים מינימליים. כדי להשתתף ברשת IRC עליך להיות בעל כינוי אישי (NickName) שבעזרתו יזהה אותך השרת וגם האורחים האחרים. עליך למלא את שמך המלא, כתובת הדואר האלקטרוני שלך, כינוי נבחר וכינוי אלטרנטיבי (לשימוש במקרה שהכינוי הנבחר תפוס על ידי מישהו אחר).
באותו חלון, בחלקו העליון מופיעה הכותרת Random US Dalnet Serverבצורת חלון גלילה שתוכל לפתוח. חלון זה מציג את השרתים השונים שאליהם תוכל להתחבר - לחיצה על "Connect to IRC server" תחבר אותך לשרת זה. ברירת המחדל היא שרת אקראי של חברת Dalnet האמריקאית - תוכל במקום לבחור כל שרת אחר מהרשימה הענקית. לאחר ההתחברות נפתח חלון טקסט גדול המציג את הודעות השרת (למשל, שהכינוי שלך לא נתקבל או שהקשר הצליח...הודעות מערכת) ולאחר שהשרת מאשר את החיבור נפתח עוד חלון המציג את הערוצים שאליהם התחברת לאחרונה. לחיצה כפולה על כל אחד מהם תחבר אותך לאותו ערוץ בחלון חדש. תוכל לעבור בין החלונות באמצעות הקשה על Control + Tab או עם העכבר.
בכל חלון כזה תראה בצד ימין רשימה של המשוחחים בערוץ, למטה את שורת הכתיבה שלך וכל החלק השמאלי של החלון מציג את הודעות המשתמשים. תוכל לכתוב הודעות ולהקיש על Enter ואז תראה את הודעתך מופיעה בחלון ליד שמך (בסוגריים משולשים) וגם את הודעות שאר המשתמשים.
החלון נגלל למטה עם הופעת ההודעות אך תוכל תמיד לגלול למעלה כרצונך.
כדאי לדעת - לא תמיד המשתמשים פעילים - יש כאלה המתחברים לעשרה ערוצים ולא משתתפים באופן פעיל בשיחה אלא מחכים לאחרים שיגידו דברים מעניינים.
השימוש בערוצי IRC כרוך ביכולתך לעמוד בתקני הנימוס הבינלאומיים. לכל ערוץ יש מנהל ערוץ שיזרוק אותך מהשרת במידה ותתנהג לא יפה! במקרים קיצוניים יוכל המנהל לחסום אותך לכמה ימים או אפילו לנצח. בעבר קרו מקרים ששרתי IRC חסמו מדינות שלמות (גם אותנו) בגלל התנהגות מגונה מצד תושביהן.

דברים שאסור לעשות:

1) לקלל או להעליב אנשים...במיוחד ללא סיבה!
2) לקשקש על המסך (לכתוב דברים ללא משמעות ולהציף את הערוץ)
3) להטריד אנשים בכל צורה.
4) לפרסם מוצרים מסחריים
5) להכניס מידע לערוץ כנגד הנושא שלו
6) לחזור על מידע באופן רציף שסותם את הערוץ (מקובל להתיר חזרה על פרסום עצמי פעם בדקה או יותר)
7) כדאי להימנע משאלות טיפשיות בכל מקרה, למרות שזה לא ממש אסור...

טכנולוגיות אחרות:

ישנן מאות טכנולוגיות אחרות באינטרנט המאפשרות לבצע תקשורת אישית. לסיכום, נזכיר כמה מהן, אך לא ניכנס לפרטים אינטימיים:

מה שנותנים לך בחינם- תיקח!

1) איי.סי.קיו ICQ- תוכנה של חברה ישראלית המאפשרת ליצור "קהילות" וירטואלית. זוהי תוכנת חינם הפועלת ברקע ומודיעה לך כאשר מישהו מחבריך רוצה לדבר אתך דרך מספר ה-ICQ האישי שלך. תוכל כך גם להחזיק רשימה של חברים מהעולם ולקרוא להם כמו בשיחת טלפון. ICQ מאפשרת גם להעביר קבצים בנוסף ליכולת התקשורת המיידית אך לא להעביר וידאו. ניתן להוריד בקלות מהאתר www.icq.com . קיימת גם גירסא בעברית!

2) ג'אווה צ'ט. שיחה המתבצעת בחלון של הדפדפן שלך על ידי תוכנת ג'אווה הנכתבת על ידי מפעיל האתר. צ'ט כזה הוא למשל הצ'ט של וואללה. לשיטה זו יתרונות בכך שהיא מאפשרת לך לבצע שיחה בתוך הדפדפן שלך וגם מאפשרת שיחה בעברית בכיוון הנכון. החסרונות, מאידך, הם האיטיות שבה העניין פועל, הצורך בדפדפן מתקדם וחדיש ביותר והנטייה של הצ'ט לתקוע את המחשב שלך לחלוטין...באסה!.

פתרונות בתשלום:

1) נט2פון. פה יש משהו מיוחד - נט2פון מאפשר לשוחח ממחשב אל טלפון רגיל - מאפשר לך, חובב האינטרנט, לשוחח עם סבתא בחו"ל שלא מבינה כלום במחשבים. הבעיה - השיחה עולה כסף. יש לשלם דמי מנוי ותשלום (נמוך למדי) לכל דקה. לפחות התוכנה חינם!. תעריפים לדוגמה - מכאן לארה"ב – 5 סנט לדקה - כרבע מהמחיר של החברות בארץ. נחמד. www.net2phone.com
2) פי.סי.2פון. פתרון דומה לזה של נט2פון, אבל במחירים אחרים. www.pc2phone.com

אחרים:
כל גרסה של חלונות מגיעה כיום עם תוכנת Messenger המאפשרת לבצע שיחות קוליות ושיחות וידאו עם משתמשים אחרים. אפשר להתחבר ישירות למחשב אחר בעזרת כתובת ה – IP שלו או בעזרת כתובת הדואר האלקטרוני של בעליו. היתרון של תוכנה זו הוא שיש אותה לכמעט כל אחד (חלונות 98 ומעלה) והיא אינה עולה כלום. אפשר אפילו להשתלט על המחשב המרוחק ולעבוד עליו ישירות (יש צורך באישור המשתמש בצד השני!) וכך לסייע לחברים, להדגים להם תוכנות ועוד.

.שלום, אורח
מהו האינטרנט
כיצד מתחברים?
יצירת חיגן
מהו דפדפן?
כתובת אינטרנט
חיפוש באינטרנט
הורדות באינטרנט
שאלות לתרגול
מהו דוא"ל?
פתיחת דוא"ל
שיחות ברשת
קניה באינטרנט
שאלות לתרגול
תוכנות חינם
MSN
ICQ
התקנת ADSL
מודם כבלים
כל הזכויות שמורות למערכות מידע אית“ן©